Sunday, November 28, 2010
Aga varsti tuleb esimene j6ulupidu pargis grillvorstidega siis annan teada kuidas see käib.
Töömuljeid tuleb ka, hiljem.
Eile nägime mitte ühte, ega kahte, vaid seitset kängurut üle tee hüppamas. Harjutasid vist j6ulunäidendiks. Ootan põnevusega, kes neil lumivalgukest asendab. Nägime küll ühte suurt musta kotkast, kes ühe vähem õnneliku känguru kallal maiustas tee ääres, nii et mine sa tea.
Monday, November 22, 2010










Ja täna nägin ka mina lõpuks tee ääres emut, kui aus olla, siis nägi ta üsna hirmuäratav välja. Aga linnuriik on siin tõsiselt kirju, minus on tärkamas korralik ornitoloogiahuvi. Juba nõuan kõva häälega binokleid ja tunnen hääle järgi rohelise papagoi ära. Või noh, nii enamvähem aiman ära.
A, ja Albanys leidsime tänavalt endale kaks ilusat lillelist kohvrit, nii et nüüd oleme stiilsed rändajad, mitte enam niisama-seljakotimehed.

"Kiluga täidetud oliivid!?"
Sunday, November 14, 2010
Kuidas saada aru, et oled (liig)heaoluühiskonnas nr 6432
Selleks, et saada graniidi alt kuld kätte, tuleb graniit eest ära tõsta. Graniit ladustakse ilusasti peaaegu et korrapäraste tellistena kaevandusaugu kõrvale. Ja siis makstakse suurt raha, et sellest lahti saada või et seda kusagil hoiustada.
Vaadates kohalikke papist ja eterniitplaatidest ehitatud majakesi, tekkis küsimus, et aga miks siin küll keegi oma maja näiteks kivist ei ehita?
- Aga selleks peaks ju Perth'ist telliseid tooma ja see maksab nii palju.
Aga hea asi on see, et meestel ja naistel tehakse vahet:

Friday, November 12, 2010

Såja, nagu Rootsis ikka öeldakse.
Nüüd oleme siis tubli nädala armsas kolkakülas veetnud. Algselt saime tutvuda vaid kohaliku faunakultuuriga, tervitades trepil parajat rusikasuuruse peaga bobtail’i, lehvitades hallile kängurule, kes oma paunas olevat jõmpsik-känguru püüdis õpetada kaevurlinnaku „lillepeenrailt“ muru näppama, tappes loomulikult metsikus koguses kärbseid, kes meie mänedzer-putkasse püüavad paremat elu nautima saada ning vältides iga hinna eest madusi.
Mida me õppinud oleme? Aga seda, et õigel hetkel pole kunagi kaamerat kaasas, ja võib-olla parem ongi, kuigi päriselt, otsige guuglist bobtail’idest pilte, sest see on mu uus lemmikroomaja. Tõnis tegelikult püüdis siiski fotostada, aga ju ta jättis liigse paparatšo mulje ja sisalik pani plehku.
Mõned õhtud tagasi aga käisime ka ööelu uudistamas, ja kui Tõnise töökaaslased pealinnast kohalikku pubisse ära eksind poleks, oleksime ilmselt seda suurt Fluoro-de* kampa nähes ukse peal kannaka teinud ja lahkunud. Igatahes jõime võimalikult vähe tähelepanu püüda üritades kähku ühe ringi õlut ja lahkusime kogu kambaga. Järgneval õhtul pidasime siin väikestviisi barbeque’d ehk grillõhtut ja meile seletati, et naaberkülas Hopey’s olevat tunduvalt intelligentsem seltskond ja nüüd peame plaani, et kuidas hoopis sinna infiltreeruda. Hetkel on aga siin finantsiliselt kordades soodsam ja seega peame piirduma väikeste visiitidega – mind juba kutsuti kohalike progressiivsete ühiskonnategevust arendavate naiste poolt homsele heategevuslikule Market Day’le, nii et higistan täna õhtul ilmselt ahju ees ja püüan homse afternoon cuppa’ kõrvale mittekõrbenud saiakesi küpsetada.
Tõnis
Esimesel tööpäeval tegelesin sisuliselt terve päeva erinevate ohutusnõuetega tutvudes. See oli lühike sissejuhatus, vaid ainult paarsada lehekülge. Korralik sissejuhatus kaevandusasutustes kestaks paar nädalat, aga see selleks. Oluline oli, et ma oleksin andnud allkirja, et ma olen põhjalikult tutvunud vastava kirjandusega, kuidas ATV tagaistmel istuda, kui kaastööline seda läbi bush’i juhib. See, et samaaegselt õppisin pähe, mis peab olema süüteküünalde kontaktide vahe ja et tagurdades peab tagasi vaatama, ei puutu hetkel asjasse. Igal juhul kandis pingutus vilja, eile sain tubli pool päeva tagaistmel rallida.
Täna sain aga hoopis kõrgema astme ülesande auliseks.
Tuleb ülemus: Touneez**, kas sa mäletad seda (põlvekõrgust) muru, milles kusagil peaks see suur madu olema?
Mina: Jah?
Ülemus: Väga hea, mine niida sealt see muru ära.
Nojah. Aga kuna ma olen tubli õpilane olnud ja paarsada lehekülge ohutustehnikat pähe õppinud, tundsin huvi, et kust võiksin endale kõrvaklapid ja kaitseprillid leida. Ülemus sügas pead, usutles mind põhjalikult, et kas ma kindlasti ikka kõike seda saada tahan, otsis kusagilt nurga tagant siis kõrvatropid ja soovitas võtta mootorratta prillid silmi kaitsma. Aga kuna ka tema oli ilmselt millalgi nooruspõlves tutvunud ohutusnõuetega, oli tal mulle ka hea soovitus:
Touneez! Ja kui sa seda madu näed.... no siis jookse minema!
*Fluoro- Ehk siis teisisõnu on see hüüdnimi igasugu poolskilled ja skilled töölistele, kellele firmad ohutusriided selga jagavad, mis enamasti on üht või teist äärmiselt silmatorkavat neoonvärvi. (Fluorescent shirt-neoonvärvi särk ingl.k) Vaata illustreerivalt pildilt, kus meie kodustatud Fluoro istub oma ägedal Juudil. Sry, UTE’il. Ning jah, Erkki, sul on õigus, Tõnis hakkab kohalikega järjest enam sarnanema. Ent õnneks on veel päris pikk maa ees, kuigi see särk tegi ikka päris suure töö ära..
** - Tõnis ingl.k
Sunday, November 7, 2010
pildireportaazi.
Kuidas kohale saime...
... kuidas kohale jõudes kaardi pealt üle kontrollisime, et kas tõesti oleme kohal.....
... ja traditsiooniline "vaade magamistoa aknast".
Wednesday, November 3, 2010
Tänasest oleme Tõnisega valitsejad. Meie linnriigis on avarad promenaadid, öine kaunis valgustus ning seda ümbritseb ühel küljel mets, st bush ja teisel küljel naaberriigi Austraalia väike kaevanduslinnake. Kuninglikuks paleeks on õhujahutusega putka, mis on alamrahva putkadest kolm korda suurem ning milles on külmkapp sügavkülmikukastiga ning väike elutoanurk kahe uhke tugitrooniga ja Palsonic televiisoriga, mis näitab kahjuks vaid sinist ekraani. Sellest hoolimata oleme väga uhked siin, oma esimesel õhtu,l Ravensthorpe’i kaevurlaagri ainsate elanikena vagunis, mis ruutmeetritelt konkureerib keskmise TÜ ühikaboksiga. Kuninganna sööb pähklivõi- ja moosisaia ning kuningas istub uhkelt kaua seal ruumis, kus ka kuningas jala käib.
Tõnis
Sõit siia sujus hästi, kuna ma otsustasin poole tee pealt ära väsida, siis ülejäänud poole pikutasin kõrvalistmel. Kütusekulu on alla 10 liitri 100 km kohta, mis ei olegi nii paha 4 liitrise mootori kohta. Passat võttis ju samapalju. Ja tuleb vist ikka kängururauad ette panna, sest neid pidavat siin kandis kindlasti vaja minema. Oleme saavutanud kohalikega kontakti. Üks Hollandi päritoluga mees, kelle töö ma üle võtan. Jagas õpetust, kuidas tööd otsida ja kängurutega ümberkäia. Jõi neli õlut ja läks tööautoga oma autot otsima. Kõige parem soovitus oli tal kärbeste kohta. Küsisin, mis kõige paremini nende vastu aitab, siis vastas ta lakooniliselt: „Kannatlikkus.“
Monday, November 1, 2010
Tõnis veetis meie majakaaslase Ryan'iga päris mitmeid tunde kuuma päikese all ja koos tegid nad meie kallile valgele laevale päris korraliku iluduskuuri. Natuke jäi veel proffessionaalse kosmeetiku teha ka, ja nüüd on sõitmine veelgi sujuvam ja mehhaanik olla öelnud, et auto on seisus nimega "not bad".
Siis käisime üks õhtu hilja jalutamas ja meile tutvustati ühe teise naabri aia taga veel üht kohalikku puud, mille otsas kasvavad ülihead väikesed oranzid viljad, nimeks oli sel vist Locot ja maitseb umbes nagu aprikoosi-pirni-lychee segu. Paar sidrunit laenasime ka, eilne saak nägi siis välja umbes nii:
Varsti-varsti lahkume siis esimesest kokkupuutest tsivilisatsiooniga ja asume teele vähemrahvastatud alade poole, et Tõnis maad puurida saaks ja soomustatud ATV'dega üle kõrbe ja metsade sõita.
Eesolev koerpiloot sõitis kiiremini kui meie järgi oleks jõudnud, ja parem pilt jäi kahjuks saamata :(
Aga kuna meie emotsioon oli v. tugev, siis peate ka teie seda mulje järelmuljet nägema, sest et me tahame, et te teaks, et me nägime ehtsat koerpilooti.